Христос Воскресе!

Мили Деца,
В една местност се появил избягал каторжник – Тома Боздугана. Той бил жесток и безпощаден. Не проявявал милост към никого. Казват, че били жестоки с него и затова той свирепствал сега, сякаш отмъщавал на всички. По какви ли не начини не се опитвали да го хванат, дори разрешили и да го убият като бясно куче. Но нищо не ставало: Тома, като вълк, усещал засадата и винаги излизал невредим.
В нощта срещу Възкресение Христово всички отишли на служба в храма. Само в една богата къща останало болно момче и пазачите. Когато родителите се върнали, видели, че вратите са отворени, а пазачите спят дълбоко.
– Идвал ли е някой? – попитали сина си.
– Един чичко дойде. Голям-голям, с черна брада. Дадох му яйчице, което сам оцветих, и му казах: „Христос воскресе!”. Той ме погледна и отговори: „Воистина воскресе!”. После остави нещо на леглото ми и избяга.
Погледнали родителите, а в легълцето лежял боздуган. В стари времена е имало такова оръжие. Всичко станало ясно: Тома-каторжникът ги бил посетил. Бързо вдигнали тревога и събрали потеря. Когато излезли на площада пред църквата, видели: стои на колене Тома и, без да спира, гледа кръста. Понечили да го хванат, а той, катоХРИСТОС_ВОСКРЕСЕ1_ видял народа, силно извикал:
– Христос воскресе!
Народът му отговорил:
– Воистина воскресе!
Дошъл свещеник с кръст, погледнал изпитателно разбойника и поздравил:
— Христос воскресе!
А онзи радостно:
— Воистина, воистина воскресе!
— Ще целунеш ли кръста? – попитал свещеникът.
– Не съм достоен, – със съкрушение приклонил глава Тома.
Но отчето го благословил и доближил кръста към устните му. Кой знае какво се случило в душата на разбойника? Но след докосването на светинята той трепнал и паднал. Завързали го и го завели в полицията. Той не се съпротивлявал, а на всички въпроси отговарял с думите на момчето: „Христос воскресе!” и при това, сякаш нещо подавал на хората.
Лекарите решили, че Тома се побъркан, но отецът строго казал:
– Преди е бил безумен и се е намирал в плен на духовете на злобата. Сега душата му се е просветила.
И го взел под свое покровителство.
Скоро местността била поразена от епидемия и стотици хора умирали. Тогава Тома се проявил като Божи човек: без да се бои от заразата, се грижел за болните. Утешавайки нещастните, той им говорел все едно и също: „Христос воскресе!”. Застудило се и болестта отстъпила. Сетили се докторите за своя блажен помощник, но не могли да го открият – сякаш изчезнал някъде. След години хората се натъкнали на една пещера. От нея излязъл отшелник и им казал главното, което станало в неговата душа:

Мили деца, за да разберете какво е казал отшелника на хората в пещерата, е нужно до всяка буква в квадратчетата да напишете буквата, която е след нея в азбуката.

rebus

 

Преведе от руски език: Диана Янчева
Илюстрира: Данаил Стаматов

Автор · 116 статии
Kambanka

Автор в Камбанка — детски православен сайт.

Сподели с приятели

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *