✆ 052 639 716 | ♦ ул. Граф Игнатиев 19, Варна
Сприятеляването на птиците
Бирманска приказка
Някога птиците не знаели какво означава приятелството и постоянно се карали. Щом се срещнели, веднага започвали:
– Аз съм по-добра от теб!
– Не, аз съм по-добра!
И тръгвала караница. Но веднъж фазан срещнал врана. Не му се искало да се карат, затова казал:
– Ти си по-добра от мен, вранке!
На враната това много й харесало и тя вежливо отговорила:
– Какво говориш! Разбира се, че ти си по-добър!
Двете птици седнали и започнали да разговарят приятелски.
– Харесваш ми, вранке, – казал фазанът. – Искаш ли да живеем заедно?
– Добре, фазане, – отговорила враната.

И те заживели на едно голямо дърво. Живели дружно и все повече се уважавали взаимно. Останалите птици не преставали да се чудят как фазан и врана живеят заедно вече толкова време, без да спорят и да се карат. Не можели да повярват, че приятелството им е толкова здраво, и решили да ги изпитат.
Дошли при фазана, когато враната я нямало вкъщи, и попитали:
– Фазане, как може да живееш с толкова лоша врана?
– Защо говорите така? Враната е по-добра от мен и ми оказва чест като живее с мен на едно дърво.
На другия ден, когато фазанът отсъствал от дома, птиците дошли при враната и попитали:
– Вранке, как може да живееш с толкова лош фазан?
– Защо говорите така, – отговорила враната. – Фазанът е по-добър от мен и ми оказва чест като живее с мен на едно дърво.
Такова отношение на фазана и враната един към друг много харесало на птиците и те се запитали:
– А защо и ние да не живеем така, както живеят фазанът и враната: без караници?
Оттогава птиците станали приятели и заживели мирно и дружно.


Преведе от руски език: Диана Янчева
Илюстрациите подготвиха децата от школата по изобразително изкуство към храм Св.Атанаий- Варна, с ръководител Тереза Зиковска



