✆ 052 639 716 | ♦ ул. Граф Игнатиев 19, Варна
Утре е Връбница. Пролетта нахлува през отворения прозорец в стаята ми.
– Добро утро, сънено момче!
Ставам и поглеждам навън. В градината се пукат пъпките на плодните дървета. Литнали са пъргавите пчели да събират мед. Те се навират в чашките на бели

те цветове и смучат.
– Чурулик, чурулик! – пеят птиците в новите си гнезда.
В училище учителят ни каза:
– Деца, иска ли някой да дойде с мене долу, до воденицата? Свещеникът ме помоли да накършим върбови клончета за църквата „Света Марина”. Трябват за празника, за Връбница.
– Всички ще дойдем! – извикахме ние.
Подир пладне слязохме на дядовата Мокрева воденица. Тя неуморно трака и бучи. Мели великденско брашно, за краваите. Учителят издяла една върбова пищялка и записука с нея като ново пиле. Като се върнахме в града, натрупахме в църквата пред олтара цяла грамада зеленина.
Как весело бие църковната камбана на Връбница! На този ден Спасителят на човечеството Иисус Христос е влязъл в Йерусалим, яхнал ослица. Улиците, по които е минал, са били отрупани със зеленина… И ние накършихме нашата си зеленина!
Баба донесе у дома едно благословено в църква върбово клонче. Сложи го пред иконата – за здраве.
Птиче кацна в клоните срещу отворения прозорец и запя:
– Чурулик, чурулик, чурулик!
Автор Ангел Каралийчев
Илюстрира: Тереза Зиковска



